දැදිගම නව පාලම ඉදිකිරීම සදහා මුල්ගල තැබීම සිදු කෙරිණි .

0

නෙලුම්දෙණිය – තුන්තොට – ගලපිටමඩ ( B 540 ) මාර්ගයේ දැදිගම නව පාලම ඉදිකිරීම සදහා මුල් ගල තැබීම දැදිගම පොලිස් ස්ථානය අසලදී ආණ්ඩු පක්ෂයේ ප්‍රධාන සංවිධායක මහාමාර්ග අමාත්‍ය ජොන්ස්ටන් ප්‍රනාන්දු මැතිතුමාගේ සුරතින් 22-12-2021 වන දින සිදු කෙරිණි .

දැදිගම ආසනයේ ප්‍රධාන සංවිධායක පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී උදයකාන්ත ගුණතිලක , මහාමාර්ග අමාත්‍යාංශයේ ලේකම්තුමා ඇතුළු ප්‍රදේශයේ දේශපාලන හා රාජ්‍ය නිලධාරීන් රැසක් මෙම අවස්ථාවට සහභාගි වූහ .

ඉදිකිරීමට යෝජිත දැදිගම නව පාලම දිගින් මීටර් 50 කින් සහ පළලින් මීටර් 11.5කින් යුක්තවේ. ද්විත්ව මංතීරූ සහිතව ඉදිකරන මෙම පාලම සදහා වැය කරන මුදල රු.මිලියන 145 කි. මාර්ග සංවර්ධන අධිකාරියේ සෘජු අධීක්ෂණය යටතේ ජයවංශ කන්ස්‍ට්‍රක්ෂන් සමාගම දින 456 ක් ඇතුලත මෙම පාලමේ ඉදිකිරීම් කටයුතු අවසන් කිරීමට අපේක්ෂිතය.

දිනෙන් දින මහාමාර්ග වල සහ අධිවේගී මාර්ග වල සිදුවන රිය අනතුරු වල සීඝ්‍ර වර්ධනයක් පෙනුම් කරනවා යැයි මෙහිදී මාධ්‍යවේදියෙකු අමාත්‍යවරයාගෙන් ප්‍රශ්න කරන ලදි. එම ප්‍රශ්නයට පිලිතුරු දුන් අමාත්‍යවරයා …

දිනකට ලංකාවේ අටක් පමණ මා’රක රිය අනතුරු දළ වශයෙන් සිදුවෙනවා. ඒක ඉතාම ක’ණගාටුදායක තත්ත්වයක්. ලෝක බැංකුවත් අපිට ආධාර කරන්න ඉදිරිපත් වෙලා තියෙනවා අ’නතුරු අවම කර ගැනීම සදහා වැඩ පිලිවෙලක් සකස් කරන්න.

ඊළඟ අවුරුදු දෙකේදී අපි විශේෂ වැඩපිළිවෙළක් යොදලා තියෙනවා අ’නතුරු අවම කරන්න.අවම අ’නතුරු සංඛ්‍යාවක් දක්වා අඩු කරන වැඩපිළිවෙළක් ක්‍රියාත්මක කරන්න බලාපොරොත්තු වෙනවා. ජනවාරි දෙවැනි සතියේදී අපි ඒ වැඩසටහන ආරම්භ කරනවා. අපි දැකලා තියෙනවා ගොඩක් අය නින්දට ගිහිල්ලා අ’නතුරට පත්වෙන අවස්ථාවන්.

ඒ නිසා පලවෙනියටම අපි අධිවේගී මාර්ගවල හදනවා ගිමන් හරින ස්ථාන .වාහන නතර කරලා ටිකක් නිදාගෙන ඉඳලා යන්න පුළුවන් තැන් හදන්න රක්ෂණ සංස්ථා ටිකත් එකතු කරලා දැවැන්ත වැඩපිළිවෙළක් ක්‍රියාත්මක කරනවා.

ඊලඟ අවුරුදු දෙක තුළ දැන් තියන අනතුරු ප්‍රතිශතය අඩුකරන්න කටයුතු කරන්න බලාපොරොත්තු වෙනවා.ඒ වගේම පොලිසිය දැනුවත් කරලා ඔවුන් සමග අධිවේගී මාර්ගවල රථවාහන අනතුරු වැලක්වීමට වැඩ පිලිවෙලක් දියත් කිරීමට ඉදිරියේදී නියමිතව තිබෙනවා.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here