බැසිල්ගෙන් යෝකරයක්..අගමැති පත්කළ කමිටු වාර්ථාව කැබිනට් එකට නොආපු හේතුව හෙළිවෙයි.

0

දෙදහස් විස්සේ තිරගතවන විස්සේ කතාවේ පූර්ව ප්‍රචාරක පට දෙස මුළු රටම දෑස් දල්වා බලා සිටියි. විස්සෙන් තොර දේශපාලන කතාවක් නොවන තරමට විස්සෙන් දේශපාලනඥයෝ ඇවිස්සී සිටිති. එනිසාම ගෙවුණු සතියේ දේශපාලන කරළිය බඹරයක් වී එකම තැන කැරකුණා සේය.

විසිවන ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය පිළිබඳ විපක්ෂයටත් වඩා ආණ්ඩුව තුළ වැඩි ඝෝෂාවක් වූ බව පෙනෙන්නට තිබුණි. ද්විත්ව පුරවැසිභාවය, ජනාධිපතිට නඩු පැවරිය නොහැකි බව, ඒකීයභාවය සඳහා වූ හත්වැනි උප ලේඛනය, විගණන කොමිසම සහ ප්‍රසම්පාදන කොමිසම අහෝසි කිරීම ආදිය මෙම ඝෝෂාවට හේතු වූයේය. ආණ්ඩුවේ පිරිසක් මේවාට විරෝධය පෑහ.

මෙම විරෝධයේ කොණක බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාගේ නම නිතර නිතර අසන්නට ලැබුණි. ද්විත්ව පුරවැසිභාවය සම්බන්ධව තිබූ කරුණු වෙනස් කළේ බැසිල් රාජපක්ෂ පාර්ලිමේන්තු එන්නට ඕනෑ නිසා බව විපක්ෂයද කියන්නට විය. ආණ්ඩුවේ තිරය පිටුපස සිටි ඇතැමුන්ද මේ කතාව මුමුණමින් සිටියහ.

කල්ඇතුවම වාසුදේව නානායක්කාර, විමල් වීරවංශ, උදය ගම්මන්පිල ආදී අමාත්‍යවරු කැබිනට්ටුවේදී විසිවැනි ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයේ අඩුපාඩු පෙන්වා දී තිබුණි. එම විරෝධය නිසාම අග්‍රාමාත්‍ය මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා සංශෝධනයේ අඩුපාඩු සෙවීමට කොමිටියක් පත් කළේය. එම කමිටුවේ වාර්තාවද පසුගිය අඟහරැවාදා (15) අරලිය ගහ මන්දිරයේදී අගමැති අතට පත්විය. මෙහි බොහෝ කරැණු ඇතුළත් වූයේය. ඇමැති මණ්ඩල සීමාව තවදුරටත් පවත්වාගෙන යාම, විගණන කොමිසම 19ට අනුවම පවත්වා ගැනීම, පොලිස් පත්වීම් රාජ්‍ය සේවා කොමිසමට ලබාදීම, මැතිවරණ කොමිසමට පස් දෙනෙක් පත්කිරීම, ජනාධිපති පමණක් වලංගු වන පරිදි ද්විත්ව පුරවැසි භාවයේ බාධාව ඉදිරියට පවත්වාගෙන යාම ඒ අතර විය.

අඟහරුවාදා අගමැති අතට පත් මෙම වාර්තාව බදාදා කැබිනට්ටුවට ඉදිරිපත් වන බවට විශාල රාවයක් පැවතුණි. මේ අතර බැසිල් රාජපක්ෂ මහතා ජනාධිපති සහ අගමැති වෙන වෙනම හමුවීමට ගියේය. අග්‍රාමාත්‍ය මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා

සහ බැසිල් රාජපක්ෂ මහතා හමුවූයේ කැබිනට්ටුවට පෙරදා රාත්‍රියේය. ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා සහ බැසිල් රාජපක්ෂ මහතා අතර හමුව කැබිනට්ටුවට කලියෙන් බදාදා පෙරවරුවේ සිදුවිය.

මම එන එකට නම් විරෝධය තියෙන්නේ මට පාර්ලිමේන්තු එන්න ඕනෑ නැහැ.  එළියේ ඉඳන් වැඩකරන්න ලේසියි. මම එළියේ ඉඳන් පක්ෂය හැදුවේ. එළියේ ඉඳන් තමා ප්‍රාදේශීය සභා දිනුවේ. එළියේ ඉඳන්ම තමා ආණ්ඩුවක් හැදුවේ. ඒ නිසා මං එන එකට අපේම කණ්ඩායම විරැද්ධ නම් මගේ අදහසක් නැහැ දැම්ම පාර්ලිමේන්තු එන්න. හැබැයි ඒ ගොල්ලන්ට කියන්න මේ සංශෝධනය 151 හොයලා දිනවලා පෙන්නන්න කියලා. මං මේ සංශෝධනය වැඩෙන් අයින් වෙනවා.

මේ ආදී වශයෙන් බැසිල් රාජපක්ෂ ජනාධිපති අගමැති හමුවේ කී බවට දේශපාලන ආරංචි මාර්ග තහවුරු කළේය. මෙය ආවේගශීලී මත දැක්වීමක් විය. බැසිල්ගේ නම කියමින් කතා නොකරන ලෙස පෙර කැබිනට් හමුවේදී අග්‍රාමාත්‍ය මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා අමාත්‍යවරුන්ට අවවාද කර තිබුණේය. නමුත් තැන් තැන්වල කනින් කොනින් නිතර බැසිල් නාමය විස්ස සමඟ ප්‍රතිරාව නැංවිණි. බැසිල්ගේ සිත් වේදනාව පසුපස වූ හේතුවද එයම වූවක් මෙනි. කෙසේ නමුත් අවසානයේ ජනාධිපති, අගමැති සොහොයුරෝ සිය සහෝදරයා අස්වසාලීමට කටයුතු කළහ.

මෙම සිදුවීමත් සමඟම පොදුජන පෙරමුණේ බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාට ඉතා සමීපතම මැති ඇමතිවරු පිරිසක් ඔහු හමුවීමට ගියහ. සර් පස්සට යන්න එපා. සර් පස්සට ගියොතින් අපිට 20 වැනි සංශෝධනය සම්මත කරගන්න වෙන්නේ නෑ. සංශෝධනය කරගන්න තියෙන ඒවා පාර්ලිමේන්තු කාරක සභා අවස්ථාවේදී කරගමු යැයි කීවේය.

දේශය පුවත්පත ඇසුරින්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here