මෛත්‍රී ජනාධිපතිතුමා හිටියනම් හොදයි කියල අද ගොඩක් අය කියනව – දයාසිරි ජයසේකර.

0

දැන් ඔබේ අමාත්‍යංශය ගැන කතා කළොත් ඔබට මේ සම්බන්ධයෙන් විවිධ කතා කියනවා. ඇත්තටම ඔබ මේ අමාත්‍යංශය ගැන කලකිරීමකද ඉන්නේ? අඩුම ගානේ රස්සාවක්වත් දෙන්න බැරි නිසා?

මෙහෙමයි මම ඒ වගේ ලඝුකරලා සලකන්නේ නෑ මේ අමාත්‍යංශය ගැන. හැබැයි ජනාධිපතිතුමා බලයට ගේන්න වැඩකළ, ඒ වගේම ඒ වෙනුවෙන් පෙනී හිටපු සහ රටේ ප්‍රධාන පක්ෂයක මහලේකම් කෙනෙක්ට දෙන්න පුළුවන් උපරිම තනතුරක්ද මේ කියලා මට යම් කලකිරීමක් තියෙනවා. මොකද මම නීතීඥයෙක්. දේශපාලනයේ වසර ගණනාවක් හිටිය කෙනෙක්. ඒ නිසා යම් කනගාටුවක් තියෙනවා. මොකද තව වැඩ කරන්න පුළුවන් රාජ්‍ය අමාත්‍යංශ ගොඩක් තියෙනවා. හැබැයි එක දෙයක් මට මේ දුන්න අමාත්‍යංශය ඉතාම ඉහළ තැනකට ගේනවා. මම අමාත්‍යංශයක් ගත්තොත් ඒක අත අරින්නේ නෑ.

කැබිනට් මණ්ඩලය තුළ ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයට තව ඇමති ධුරයක් හම්බවෙන්න තියෙනවද?

ඒකනම් මම දන්නේ නෑ. හැබැයි 2019 නොවැම්බර් මාසයේ ජනාධිපතිවරයා දිවුරුම් දුන්නම කැබිනට් මණ්ඩලය 19යි. එතනදි අමාත්‍යධුර තුනක් දෙනවා කිව්වා. ඒ වගේම 2020 අගෝස්තු මාසයේ පස්වෙනිදා ආණ්ඩුව පත්කළාම ඒකට ඇමතිවරු 28 දෙනෙක් පත්කළා. දැන් බලන්න එදා 19ක් පත් කරලත් දෙන්නයි. අද 28ක් පත් කරලත් දෙන්නයි. මම හිතන්නේ තව කැබිනට් ඇමතිදුර දෙක තුනක් හම්බෙන්න ඕන අපට. ඒ අසාධාරණය කළේ කවුද කියලා මේ රටේ ජනතාව තීන්දු කරයි.

ඔබ මහලේකම් වෙලා ඇමතිධුරයක් නැතිව කලකිරීමෙන් ඉන්නේ. මීට වඩා කලකිරීමක් ඇතිනේ හිටපු ජනාධිපතිවරයට මොනවත්ම නැතුව?

නෑ එතුමට කලකිරීමක් නෑ. එතුමා අපට වඩා උපේක්ෂා සහගතව දේවල් දිහා බලන නායකයෙක්. එතුමා ගැන අද හැමෝම කතාවෙනවා මෛත්‍රී මහත්තයා හිටියා නම් හොඳයි කියලා. හැබැයි එතුමා කලබල වෙන කෙනෙක් නෙමෙයි. හැබැයි අපි එතුමා අද සියලු දේවල්වලට මුහුණදෙමින් කටයුතු කරනවා.

ඔබ නිතර කියනවා අසාධාරණයක් වුණා කියලා. මොකක්ද වුණ ඇත්තම අසාධාරණය?

අපි ගෝඨාභය ජනාධිපතිතුමාව බලයට ගෙන්න කටයුතු කළා. එදා අපේ පක්ෂය අදහස් දෙකක හිටියා. ඒ වෙනම ඉල්ලන්න කියලා. හැබැයි එහෙම කළේ නෑ. හේතුව එහෙම කළා නම් යූ.ඇන්.පී.ය දිනන නිසා. ඒ නිසා හොඳම විකල්පය හැටියට ගෝඨාභය ජනාධිපතිතුමාව අපි පත්කර ගත්තා. ඒ නිසා අපේ පක්ෂයේ පිරිසක් අත්හැරලා ගියා. ඒවත් ඉවසන් අපි කළේ යම් කිසි එකඟතාවයක් මත. ඒත් ඒ කිසිම එකඟතාවයක් තවම ඉෂ්ට වෙලා නෑ. අමාත්‍යධුර ලබාදුන්නේ නෑ හරියට. සංස්ථා සභාපතිවරු කිහිපයක් ඉල්ලුවා ඒවා ලබාදුන්නේ නෑ. ආණ්ඩුකාර තනතුරු ඉල්ලුවා ඒවා ලබාදුන්නෙත් නෑ. ජාතික ලැයිස්තුවෙන් දෙන්නෙක් ඉල්ලුවා. දෙන්නගෙන් එක්කෙනයි ලැබුණේ. ඒත් අපිට වුවමනා කෙනා නෙමෙයි. ඒ අනුව ශ්‍රීලනිපය සම්පූර්ණයෙන් අතඇරලා දාලා තියෙන්නේ. 2020 ආණ්ඩුව හදද්දිත් දුන්න පොරොන්දු නෑ. ඒ වගේම අද වෙනකොට අපේ ප්‍රාදේශීය සභා මන්ත්‍රීවරු, සංවිධායකවරු මේ අය සම්බන්ධ කරගන්න ඕන සංවර්ධනයට. මේකට කිසිම සම්බන්ධීකරණයක් ඇති වෙලා නෑ. ඒ ගැන කනගාටුවක් තියෙනවා. මම මේ ගිවිසුම් අත්සන් කළ නිසා මමයි ඒ දේවල්වලට මුහුණ දෙන්නේ.

ඒ කියන්නේ දයාසිරි ජයසේකරව ඇන්දුවද ආණ්ඩුව?

නෑ මාව අන්දවන්න නම් ලේසි නෑ. කවුරු හරි හිතනවා නම් ඇන්දුව කියලා අනාගතයේ ඒ අයට ඇඳගන්න වෙයි.

ඔබ විතරනේ සටන් කරන්නේ. අනික් අය නිශ්ශබ්දයිනේ?

පක්ෂයේ ලේකම් හැටියට ඉස්සෙල්ලා මම කතා කරන්න ඕන. ඊටපස්සේ අනික් අය කතා කරයි.

ඇත්තද ශ්‍රීලනිපය කඩාගෙන යන්න හදනවා කියන්නේ ඔබ?

එහෙම කිසිම අදහසක් නෑ. මේක අපේ ආණ්ඩුව. මේක හැදුවේ අපි. මේක කඩලා බිඳලා දාන්න ඉඩ දෙන්නේ නෑ. අපි හැබැයි ආණ්ඩුවේ ඇතුළේ දේවල් වැරදි නම් ඒ ගැන කතාකරලා නිවැරදි කරමින් ගමන යනවා. අපිට ආයේ යූඇන්පී ආණ්ඩුවක් හදන්න උවමනාවක් නෑ. හැබැයි අන්ධානුකරණයෙන් තොරව කතාකරනවා. අභ්‍යන්තරව හරි බාහිරව හරි

ඇයි ඕවා ඇතුළේ කතාකරන්න බැරි? එළියේ කතාකරලා විසඳුම් නෑනේ?

එළියේ කතාකළේ එකපාරයි. ආණ්ඩු පක්ෂයේ පක්ෂ නායකයන්ගේ රුස්වීමක් තිබ්බේ මාස ගාණකට පස්සේ. ඉතිං මේ දේවල් ගැන නායකයෝ එක්ක කතාකළාට පිළිතුරක් නැත්නම් ඒ දේවල්වලට වසඳුමක් නැත්තන් මේ ගැන එළියට ගිහින් කතා කරන්න වෙනවා. අපි හැමවෙලාවෙම උත්සාහ ගන්නේ ජනාධිපතිතුමත් රුකගෙන ආණ්ඩුවත් රුකගෙන ඉදිරියට යන්න.

තවම ඔබේ හඬට ලොක්කන්ගෙන් ප්‍රතිචාරයක් නැද්ද?

නෑ ඉතිං අපි බලමු අනාගතයේ මොකද වෙන්නේ කියලා.

සමහර අය කියන්නේ දයාසිරි කලකිරිලා පරණ මිත්‍රයා වුණු සජිත් ප්‍රේමදාස ගාවට යයි කියලා? ඒක ඇත්තද?

නෑ නෑ කලබල වෙන්න එපා. ඒ පරණ කොන්ද විකුණලා තියෙන්නේ.

ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂ මහලේකම් රාජ්‍ය අමාත්‍ය දයාසිරි ජයසේකර මහතා සමඟ දේශය පුවත්පත විසින් සිදුකළ සාකච්ඡාව උපුටාගැනීමක්.(ගයාන් ගාල්ලගේ – දේශය )

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here